CZ P-10 M – nový level EDC pistole
Když byl v roce 2017 na trh uveden první model série CZ P-10, Česká zbrojovka a.s. mluvila o novém levelu obranných a služebních striker-fired pistolí s polymerovým rámem. Nebyl to jen marketingový slogan. Civilní střelci i zákazníci z řad ozbrojených složek se záhy přesvědčili, že pé desítky díky svému promyšlenému a částečně zcela originálnímu řešení skutečně přinášejí podstatné zlepšení některých klíčových vlastností a parametrů. Výsledkem byl velký obchodní úspěch, následovaný rychlým rozšiřováním nabídky o další varianty. Nejnovějším přírůstkem do této povedené rodiny je superkompakt CZ P-10 M neboli Micro.
Že některé produkty na trhu chyběly, si zákazníci občas uvědomí až ve chvíli, kdy je dostanou do ruky. Přesně to je případ série CZ P-10. Po dlouhém období nadvlády jedné už pořádně letité rakouské konstrukce a jejích více či méně okatých kopiích se najednou ukazuje, že pistole vybavené přímoběžným, částečně předepnutým úderníkem a polymerovým rámem se dají udělat i jinak. A že to pro uživatele může být velké plus.
Abychom to uvedli na pravou míru: Pé desítky se v hlavních rysech drží stávajícího osvědčeného kánonu obranných a služebních pistolí. Nové jsou v několika konstrukčních uzlech a detailech. Ale jsou to uzly a detaily natolik důležité, že všechny zbraně série CZ P-10 se ve srovnání s konkurencí ovládají pohodlněji a dá se s nimi daleko jednodušeji přesně střílet.
Stojí za tím v prvé řadě patentovaný spoušťový a bicí mechanismus. U modelů CZ P-10 spoušť příjemně překvapuje sympatickým základním odporem kolem 26 N, hladkým chodem a v neposlední řadě výrazně zkráceným resetem. To vše při maximální bezpečnosti zbraně, kdy k výstřelu může dojít pouze při plně stisknuté spoušti (a samozřejmě jen po uzamčení závěru).
Další zásadní zlepšení ve srovnání s konkurencí se týká ergonomie, které rozhoduje o tom, zda a jak bude střelba z pistole pohodlná, rychlá a přesná. To je tradiční silná stránka všech zbraní CZ. V případě série CZ P-10 ovšem CZUB nenechala nic náhodě a využila novou vědeckou metodiku Digital Firearm Ergonomic Design. Rukojeti všech pé desítek díky tomu perfektně padnou do ruky drtivé většině populace. Samozřejmostí je – s výjimkou mimořádně malého superkompaktu – možnost částečné změny objemu rukojeti snadno vyměnitelnými hřbety. Celkový tvar všech modelů CZ P-10 vede k intuitivnímu přesnému zamíření. Díky výraznému checkeringu se přitom úchop nemění ani při déletrvající střelbě nebo v situaci, kdy střelec z různých důvodů nemá suché ruce.
K dalším velkým plusům pé desítek se řadí mimořádně vysoká životnost hlavních i menších dílů a extrémně odolná povrchová ochrana.
Pro každého něco
CZUB hned od prvního představení série CZ P-10 ohlašovala, že jejím cílem je nabídnout opravdu ucelenou řadu striker-fired obranných a služebních pistolí. Po pouhých třech letech je tahle mise splněna.
Tato rodina momentálně zahrnuje model plné velikosti (CZ P-10 F), kompakt (CZ P-10 C), tzv. semikompakt (CZ P-10 SC), u něhož je hlaveň se závěrem standardní velikosti osazena na rámu kompaktu, subkompakt (CZ P-10 S) a nyní také superkompakt (CZ P-10 M). Nabídku postupně doplňují varianty s rámem v populární barvě FDE (Flat Dark Earth) a verze s přídomkem OR (Optics Ready) se závěrem upraveným pro snadnou a přitom robustní montáž kolimátoru.
Komu nevyhovuje základní tovární provedení, může se podívat na postupně rozšiřovanou aftermarketovou nabídku, anebo si – prozatím jen v ČR, ale plánuje se expanze do některých dalších zemí – může poskládat zbraň svých snů pomocí velmi povedeného online konfigurátoru (www.czconfigurator.com).
Všechny modely jsou k dispozici v ráži 9×19 mm, kompakt a full-size pak rovněž v ráži 9×21 pro export do zemí, kde legislativa civilním uživatelům zakazuje devítku Luger. Ze stejného důvodu se CZ P-10 C vyrábí také v ráži 9 mm Browning krátký (380 Auto). Samostatnou kategorii představují služební verze modelů C a F v ráži 9 mm NATO, které se dodávají výhradně oficiálním ozbrojeným složkám.
Vydařená miniaturizace
Na zbrusu novém superkompaktu CZ P-10 M je nejkouzelnější to, že nabízí všechny klíčové benefity této série v „balení“ optimalizovaném pro každodenní pohodlné skryté nošení (tzv. EDC) při neustálé pohotovosti k okamžitému, maximálně efektivnímu použití.
Tahle sympatická mikropistolka ve výkonné ráži 9×19 mm váží bez nábojů pouhopouhých 575 gramů. Celkově měří 160 mm při délce hlavně 85 mm, výška zbraně se základním zásobníkem činí 112 mm. Pro skryté nošení je obzvlášť důležitá maximální šířka – tady se CZUB dokázala dostat na 25,5 mm, tedy zhruba jeden palec. Pro srovnání: u dosud nejmenší pé desítky, subkompaktu s přízviskem S, to bylo 32 mm.
Konstruktérům České zbrojovky se to povedlo díky novému zásobníku s kapacitou 7 nábojů, které jsou v něm uspořádány takříkajíc kompromisně v podobě, jíž se říkává jeden a půl řady. I když z pohledu běžných uživatelů to vypadá spíš jako zásobník jednořadový. Každopádně se tím podařilo najít konstrukčně a výrobně dobře vybalancovat poměr šířky a délky, to vše při pohodlném plnění a bezvadné funkci.
Základní zásobník CZ P-10 M má polymerovou patku se zdrsněnou přední plochou pro lepší úchop rukojeti. Vybrání na bocích patky zjednodušují manuální vytažení zásobníku. Těšit se ale můžeme i na duralové patky, s nimiž se kapacita zásobníku částečně zvýší, aniž by se podstatněji zvětšovaly celkové rozměry zbraně.
Nový zásobník umožnil citelně zeštíhlit rukojeť pistole. Ale Micro je v souladu se svým určením celkově velmi ploché, čehož se docílilo zejména vynecháním vnějších hmatníků záchytu závěru a změnou způsobu demontáže. První položka neznamená, že by CZ P-10 M postrádala střeleckou pohotovost; ta se sice u kategorie EDC často nepovažuje za nutnou, ale CZUB se drží strategie nabídnout zákazníkovi co nejvíc možností a nechat na něm, zda je využije. U Micra je tedy závěr po vystřelení posledního náboje ze zásobníku zachycen v zadní poloze a uživatel ho uvolní krátkým stažením závěru vzad. V případě demontáže se od odpruženého oboustranného hmatníku přešlo ke klasickému čepu, pro jehož vytlačení skvěle poslouží dno zásobníku. Hlava čepu vpravo je pro snadnější vytažení na obvodu opatřena zápichem – dobrý nápad.
Jak už jsme letmo zmínili, rukojeť vzhledem ke své velikosti (přesněji malinkosti) postrádá výměnné hřbety. Od tak malé zbraně člověk nemůže čekat ergonomické zázraky, ale CZUB se i tady povedlo navrhnout rukojeť, která se dobře drží a dá se s ní střílet rychle a přesně. I když to samozřejmě není zdaleka tak pohodlné jako u větších pé desítek.
Zajímavé je zachování montážní drážky dle MIL-STD-1913 s jedním příčným zářezem v přední části rámu. Opět v duchu strategie CZUB – většina zákazníků to nejspíš nevyužije, ale volbu necháváme na nich.
Co je na CZ P-10 M dále jinak: v základu pouze levostranný hmatník zádržky zásobníku (s možností výměny za pravostranný z aftermarketové nabídky), odlehčený jazýček spouště s integrovanou pojistkou a zadní čelo závěru lépe chránící před vnikáním nečistot do mechanismu zbraně. Přes citelné zmenšení rozměrů zbraně se na závěru povedlo vzadu zachovat po deseti hmatníkových drážek, vepředu se musela ubrat pouze jedna. Pro uživatele je to nepodstatný rozdíl, Micro se dá spolehlivě natáhnout nadhmatem i se znečištěnými rukama.
Nepřehlédnutelná
Dosavadní zkoušky prokázaly, že nová miniaturizovaná pé desítka je velice spolehlivá s nejrůznějšími druhy střeliva, vysoce bezpečná a až překvapivě přesná zbraň, která se může pochlubit mimořádnou uživatelskou přívětivostí. Při dlouhodobém skrytém nošení určitě oceníte extrémně odolnou povrchovou úpravu. A v delším časovém horizontu vás potěší i podstatně zvýšená životnost hlavních dílů, zejména pokud se budete chtít intenzivněji věnovat náležité střelecké přípravě.
Nový model CZ P-10 M bude zkrátka v kategorii EDC nepřehlédnutelným hráčem a velmi atraktivní volbou pro všechny, kteří od superkompaktu očekávají víc než jen co nejmenší rozměry.